اطلاعیه ها

معرفی نرم افزار اند نوت (Endnote) و کاربرد آن

1.      معرفی نرم‌افزار اندنوت (Endnote) و کاربرد آن

امروزه با توجه به گستردگی داده‌ها در رشته‌های گوناگون، پژوهشگران به دنبال را‌ه‌های ساده‌تر برای استفاده از منابع کتابخانه‌ای و موجود بر روی شبکه‌های اینترنتی هستند.  بازیابی اطلاعات از پایگاه‌های داده‌ای، طبقه‌بندی و جستجو در میان داده‌های فراوان و در نهایت ارجاع دادن به آن‌ها طبق استانداردهای موجود ذخیره شده از مجلات مختلف و حتی پیوند به اصل مقاله یا کتاب، اهدافی هستند که دستیابی به آن‌ها به کمک نرم‌افزارهایی چون اندنوت (Endnote) به راحتی امکان‌پذیر گشته است.

این نرم‌افزار کاربردی که توسط شرکت Thomson-Reuters ارائه شده، همچنان رو به گسترش است و طراحان تلاش می‌کنند که با توجه به نیاز کاربران قابلیت‌های تازه‌ای به آن بیفزایند. آخرین نسخه‌ی این نرم افزار (Endnote X7) دارای قابلیت‌های زیر است:

 

 • وارد کردن منبع و بررسی منابع (Literature Review) در نگارش طرح ها و پروپوزال های تحقیقاتی، مقاله های علمی و کتاب ها
 • وارد کردن منابع به متن علمی نوشته شده
 • کمک به طبقه بندی، جستجو و دسترسی آسان به منابع مطالعاتی و تحقیقاتی
 • جستجوی متن کامل مقاله ها بر اساس اطلاعات مقاله
 • تغییر در فرمت منابع براساس اطلاعات ژورنال مورد نظر با کلیک فرمت سایتیشن
 • طبقه بندی شکلها، جدول ها و ضمیمه ها با کمک این نرم افزار

نسخه‌ی تحت وب این نرم‌افزار امکان دسترسی به کتابخانه‌ی شخصی را در صورت اتصال به اینترنت فراهم نموده و توانایی به اشتراک گذاری منابع را به کاربران می‌دهد.

نسخه‌های مختلف نرم‌افزار اندنوت تفاوت چشمگیری ندارند و تغییراتشان در جهتی است که برای استفاده‌ی کاربر مناسب‌تر شوند، ضمن اینکه نسخه‌های جدید نیز امکان استفاده از کتابخانه‌های ایجاد شده در نسخه‌های پیشین را فراهم می‌سازند. برخی از تغییرات ایجاد شده در این نرم افزار عبارتند از:

 • سازگار شدن نسخه‌های جدید با نرم‌افزار Word 2010
 • سازگار شدن با ویندوز 64بیتی
 • سازگار شدن اندنوت X6 با نسخه‌ی اینترنتی نرم‌افزار و ایجاد گزینه‌های بیشتر در ارتباط با قابلیت‌های PDF. 

 2.      آشنایی با روش کار نرم‌افزار اندنوت

2.1. معرفی نوار‌ابزار اصلی

منو‌های نوار‌ابزار اصلی نرم‌افزار اند‌نوت عبارتند از:

 • منوی فایل (File)
  تحت این منو امکان ساخت کتابخانه‌ی جدید و ورود اطلاعات از پایگاه‌های داده‌ای یا فایل متنی Word و همچنین صادر کردن اطلاعات طبقه‌بندی شده به فایل ورد وجود دارد.
 • منوی ویرایش (Edit)

این منو امکان ایجاد تغییر در شکل ظاهری نوشتار و سبک‌های مختلف مرجع‌گذاری را فراهم می‌سازد. (شکل 1)

 • منوی مرجع (References)

امکان وارد کردن دستی مراجع، ویرایش آن‌ها و پیوست نمودن تصاویر، لینک‌ها و هرگونه فایلی را فراهم می‌اورد.

 • منوی گروه (Groups)

امکان ایجاد گروه‌های مختلف برای انواع متفاوت منابع در این منو وجود دارد.

 • منوی ابزار (Tools)

این منو، از مهمترین منوهای موجود در نرم‌افزار است که امکان ایجاد ارتباط متقابل با فایل‌های متنی نرم‌افزار  Word، جستجو در کتابخانه‌ها و مرتب کردن آن‌ها را ارایه می‌دهد. این منو حتی امکان دسترسی به نمونه‌های موجود مقاله‌های استاندارد مجلات معتبر را نیز به کاربر می‌دهد. (شکل 2)

 • منوی ویندو (Window)

تنظیم کننده‌ی مشخصات ظاهری پنجره‌ی اندنوت است.

 • منوی آموزش استفاده از نرم‌افزار (Help)

دارای بخش‌های مختلفی است که به کاربر امکان استفاده‌ی آنلاین از منابع آموزش روش‌های استفاده از نرم‌افزار را می‌دهد.

2.2. روش ایجاد کتابخانه و وارد کردن منابع

برای ایجاد کتابخانه در نرم‌افزار اندنوت از طریق منوی File…New… عمل کرده و کتابخانه را نامگذاری می‌کنیم. در واقع فولدری برای ذخیره‌ی منابع، تحت نرم‌افزار ایجاد می‌کنیم. پس از نام‌گذاری و ذخیره‌ی کتابخانه، پنجره‌ای به صورت شکل 3 باز می‌شود. در این پنجره می‌توان به دو طریق دستی و آنلاین مراجع را وارد نمود.

2.2.1. وارد کردن دستی منابع

برای وارد کردن مراجع به صورت دستی از گزینه‌ی New Reference استفاده می‌کنیم و پس از تعیین نوع مرجع (کتاب، مقاله، مصاحبه، متن، استاندارد، اختراع و ...) مشخصات آن از جمله نام نویسندگان، مقاله، مجله، تاریخ انتشار و سایر گزینه‌های لازم برای ارجاع را تایپ می‌کنیم. (شکل 4)

شکل 5 نشان می‌دهد که برای تعیین سبک رفرنس‌گذاری (Bibliography Style) از چه گزینه‌ای می‌توان استفاده کرد. تعدادی از سبک‌های استاندارد بین‌المللی که در مجلات و ژورنال‌های معتبر به‌کار می‌روند به‌طور پیش‌فرض در برنامه موجود می‌باشند که در تعدادی از آنها دسترسی به چکیده‌ی مقاله یا متن نیز در هنگام رفرنس‌دهی ممکن است. این سبک‌ها از ژورنال‌هایی در رشته‌های و گروه‌های گسترده‌ جمع‌آوری شده‌اند و کاربران می‌توانند به راحتی ‌به منابع مربوط به زمینه‌ی کاریشان دسترسی داشته باشند.

2.2.2. وارد کردن آنلاین منابع

بیشتر سایت‌های معتبر امکان وارد کردن منابع را به کتابخانه‌ی اندنوت به کمک گزینه‌ی Export در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. برای مثال برای وارد کردن مشخصات مقاله‌ای که در Science Direct منتشر شده است، پس از جستجوی مقاله در سایت مورد نظر به شیوه‌ی عکس‌های 6 و 7 عمل می‌کنیم.

 

3. افزودن روش جدید ارجاع‌دهی علاوه بر نمونه‌های موجود

 در صورت برخورد به مواردی غیر از گرو‌های تعریف شده در نرم‌افزار، اندنوت امکان تعریف سبک‌های جدید و یا ایجاد تغییر و ویرایش سبک‌های موجود را نیز برای کاربر فراهم می‌کند. در این موارد می‌توان از گزینه‌ی Edit مطابق شکل 8 بهره برد. پس از بازشدن پنجره‌ی مربوط به ویرایش، گزینه‌های قابل تغییر به 5 دسته تقسیم می‌شوند(شکل 9):

 • گروه اول امکان تعریف نوع نشانه‌گذاری، شماره‌ی صفحات، شیوه‌ی ارجاع به کارهایی که نویسنده‌ی مشخصی ندارند، نوشتن نام ژورنال به اختصار یا کامل و ایجاد بخش‌بندی در منابع را فراهم می‌آورند.
 • گروه دوم امکان تعریف یا تغییر شیوه‌ی ارجاع به منبع، داخل متن را توسط گزینه‌ی Templates-Insert Field، کامل یا اختصاری نوشته شدن نام نویسندگان، چگونگی ارجاع به کارهایی که دارای بیش از یک نویسنده هستند، شیوه‌ی شماره‌گذاری و ترتیب ارجاع دادن را فراهم می‌کنند.
 • گروه سوم تمامی امکاناتی را که برای ارجاع در متن گفته شد برای منابع در پایان متن نیز ارایه می‌دهد. به علاوه امکان طبقه‌بندی انواع منابع از جمله کتاب، معادله، جدول و شکل و تغییر در روش نگارش ویرایشگران ژورنال را نیز در صورت نیاز فراهم می‌سازد.
 • گروه چهارم ویژه‌ی منابعی است که به صورت پاورقی به آن‌ها ارجاع داده می‌شود و در اینجا می‌توان روش نشانه‌گذاری‌ها، نوشتن نام مولفین و ویرایشگران، اشاره به تاریخ و مجلد ژورنال و نام و لینک  DOI مقاله را تغییر داد.

پنجمین و آخرین بخش برای نظم دادن به ارجاعات به شکل‌ها و جدول‌هاست.

برای دیدن شکلها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

تصویر شماره یک:

تصویر شماره دو:

تصویر شماره سه:

تصویر شماره چهار:

تصویر شماره پنج:

تصویر شماره شش:

تصویر شماره هفت:

تصویر شماره هشت:

تصویر شماره نه: