اطلاعیه ها

مراقب ژورنال های واقعی با لینک جعلی باشید

 

 

محققین، اساتید و دانشجویان محترم

احتمالا برخی از شما با ژورنالهای La Pensee، mitt-klosterneuburg ، Jökull مواجه شده اید که در فضای تحقیقات و چاپ مقالات خیلی معروف شده اند. متاسفانه این ژورنالها قربانی یک سرقت هویت شده اند. به طور خلاصه در چند ماه اخیر گروه و یا گروههایی از سودجویان و هکرها با استفاده از برخی نقاط ضعف که ژورنال های معتبر دارند اقدام به سرقت هویت این ژورنالها کرده اند و تاکنون توانسته اند مبالغ بسیار زیادی را از کاربران و محققان کشورهای مختلف بخصوص ایران سرقت کنند. به طور خلاصه کاری که این گروهها انجام می دهند به صورت زیر است: این گروهها از اعتبار ژورنال های معتبر و گاها قدیمی که فقط نسخه چاپی دارند و یا حضور ضعیفی در وبسایتها و به صورت آنلاین دارند استفاده کرده و با جعل دامین های اینترنتی مشابه با نام این ژورنالها و ایجاد یک صفحه کاذب، از اطلاعات این ژورنالها به طور کامل استفاده کرده و قربانیان خود را به راحتی در دام می اندازند. البته عملکرد این گروهها واقعا هوشمندانه است. زیرا که همه اطلاعاتی که در وبسایت این ژورنالهای جعلی اعم از شماره پی آیند (ISSN)، بورد داوری، سردبیر و سایر موارد موجود است واقعی بوده فقط دامین و آدرس اینترنتی واقعی نیست

چگونه می توان این ژورنالها را شناسایی کرد؟

اگرچه شناسایی این ژورنالها با توجه به موارد بالا ممکن است سخت باشد اما چند اصل کلی در مورد این ژورنالها صادق است

1- معمولا در پروسه خیلی کوتاه مقالات ارسالی را پذیرش می کنند.

2- ژورنالهایی را انتخاب  می کنند که نسخه چاپی فقط دارند

3-  ایمیلها و تبلیغات نسبتا زیادی برای دریافت مقالات یا همان call for paper را به ایمیل ها ارسال می کنند

4- معمولا ژورنالهایی را انتخاب میکنند که نامی غیر انگلیسی دارند. همانند فرانسه، اتریشی، آلمانی، سوئدی ...

راههای شناسایی این ژورنالها

بهترین و مطمئن ترین راه این است که از طریق ISSN این ژورنالها در سایت تامپسون رویترز  پیدا کرده و از لینک موجود در خصوص ناشر این ژورنال به صفحه اصلی مراجعه کرده و آدرس یوآر آل بدست آمده را با آدرس یوآر آل ژورنال مورد نظر مطابقت دهید. در این مرحله مراقب کوچکترین تغییرات باشید. به طور مثال در آخرین موردی که از این نمونه ژورنالهای سرقت هویت شده مشاهده می شود لینک جعلی ایجاد شده به صورت  http://www.lriinc.org معرفی شده در حالی که لینک واقعی به صورت  http://www.iriinc.org/  می باشد.  

 در جدول زیر سعی شده است جدیدترین ژورنالهای قربانی شده به همراه لینک جعلی و لینک واقعی ژورنالهای قربانی شده برای محققین و اساتید و کاربران موسسه آرت گروپ فراهم شود. تیم تخصصی و سابمیت مقالات آرت گروپ سعی خواهد کرد به صورت منظم جدیدترین ژورنالهای سرقت اعتبار شده را در اختیار کاربران خود قرار دهد. در صورت داشتن هر گونه پرسش و یا سوالی درخصوص ژورنالهای مورد نظرتان که برای چاپ مقاله تان در نظر گرفته اید می توانید با تیم تخصصی و دپارتمان سابمیت مقاله موسسه با آدرس isisubmit@ariatranslate.com  و یا artg.res.dep@gmail.com مطرح نمایید.

لیست تعدادی از ژورنالهایی که قربانی سرقت هویت ژورنال شده اند

ژورنالهای با لینک جعلی

ژورنالهای واقعی

Archives des Sciences

Archives des Sciences

Bothalia Journal

Bothalia (فقط نسخه چاپی دارد)

Bradleya [لینک قبلی فعلن بسته است]

Bradleya

Jokull Journal

Jökull

Nationalpark-Forschung in der Schweiz

Nationalpark-Forschung in der Schweiz

 (فقط نسخه چاپی دارد)

www.mitt-klosterneuburg.com

www.weinobstklosterneuburg.at

Pensee

Pensée (فقط نسخه چاپی دارد)

Research-Technology Management Journal

http://www.iriinc.org/

WulfeniaWulfenia

Wulfenia